pátek 19. května 2017

Přečteno: Základní kniha o čakrách

Tahle knížka bude zajímat asi spíš ty z vás, kteří se zajímají třeba o jógu a celkově o spirituální stránku člověka. Je to hodně stařičká Základní kniha o čakrách. České vydání je z roku 1993, originál dokonce z roku 1988, takže pokud byste jí chtěli sehnat, musíte koukat v antikvariátech nebo na bazarech :) Pár zajímavých informací z knihy jsem pro vás vybrala i do článku, tak čtěte dál :)

Co v knize najdete?

V první části je popsáno, jak funguje náš organismus a naše jednotlivá těla - i ta energetická. Protože nemáme pouze tělo fyzické, ale i další energetická těla - jedno z nich je například aura, o které asi slyšel každý z nás. 
Kniha vás dále seznámí se sedmi základními centry tohoto systému - čakrami. Dozvíte se, kde která čakra leží, jaká jí náleží barva, jaké krystaly k ní patří. Také zjistíte, jak by měla vypadat harmonická funkce čaker a jak se naopak projevuje disharmonická a nedostatečná funkce. 
Následuje část, která vám představí možnosti, jak čakry pozitivně ovlivňovat. Takže se například dozvíte, které krystaly a barvy lze využít, jak lze s čakrami pracovat pomocí dechu a na konci knihy najdete i meditační techniku. 
A aby nebyl článek jen popis knihy, vybrala jsem několik zajímavých informací třeba pro ty z vás, kteří uvažujete zda je to téma pro vás:) 

Objímání stromů?

Určitě jste někdy slyšeli o tom, že lze čerpat energii ze stromů, že lidé chodí do lesa objímat stromy atd. To souvisí právě s oním energetickým tělem, konkrétně s tzv. éterickým vibračním polem člověka. Stromy i jiné rostliny totiž vyzařují energii podobnou tomuto energetickému tělu a proto když si sednete ke stromu a opřete se o něj a necháte do sebe proudit jeho energii, můžete si pro svou auru opatřit novou energii. Je mi jasné, že tady si budou někteří klepat na čelo, ale kdo jste právě na různé energie citlivější, tak mi jistě dáte za pravdu, že po procházce v lese se člověk cítí jako znovuzrozený! 

Čakry u žen a mužů

Jednotlivé čakry se otáčí určitým směrem a další zajímavost je, že u žen a mužů je tento směr opačný. To v důsledku znamená, laicky řečeno, že čakry, které se u žen projevují dominantněji jsou u mužů spíš tlumenější a naopak. To vytváří určitou polaritu mezi pohlavími a také se díky tomu muž a žena krásně doplňují. Například u muže se první čakra otáčí doprava (to znamená že je aktivnější), která symbolizuje vládnutí a dobývání a u žen se tato čakra otáčí doleva, což znamená přístupnost pro plodící sílu Země. Je to takové hodně symbolické, ale když si projdete významy jednotlivých čaker, tak zjistíte, že to opravdu odpovídá určitým stereotypům obou pohlaví.

Vývojové cykly

Asi nejzajímavější poznatek z celé knihy pro mě byl ten, že z hlediska čaker člověk prochází sedmiletými vývojovými cykly. Po narození se každý rok otevírá jedna čakra, tudíž v sedmi letech je tento proces dokončen. A pak je každý sedmiletý cyklus ve znamení jedné čakry a každý rok z těch sedmi má ještě své téma. Takto to zní složitě, ale v knize je přehledná tabulka, kde si lze najít svůj aktuální cyklus a rok. Zajímavé také je, že vlastně 49. rokem života začínáme jakoby od nuly, ale už obohaceni spoustou životních zkušeností...

A to je vše, abych vám toho neprozradila příliš :) Každopádně knihu moc doporučuji, mně poskládala do souvislostí mnoho informací, které už jsem třeba věděla, ale po přečtení knihy dostaly ucelený rámec a za to jsem moc ráda. Také se chystám vyzkoušet techniky v knize doporučované, tak jsem zvědavá, jestli a jaké pocítím změny:) 

Znáte tuhle knihu? Zajímáte se o čakry? 

Zdroj: pinterest.com

2 komentáře:

  1. O čakry se nezajímám, ale je to zajímavé téma, které by si zasloužilo více mé pozornosti :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. No pokud tě třeba zajímá jóga a podobné věci, tak by na téma čaker stejně určitě někdy došlo, je to fakt zajímavé a člověk pochopí díky tomu spoustu věcí...

      Vymazat