pátek 17. června 2016

Kuchařkový speciál: Kuchařka pro dceru

 Dneska si můžete přečíst první díl Kuchařkového speciálu, což bude taková nová rubrika u mě na blogu, kde vám vždycky podrobně představím jednu kuchařku :) Já jsem člověk, co moc rád vaří, vařím hodně, denně teplé jídlo, teď na mateřské často i dvakrát denně, hodně peču, nebojím se ani složitějších receptů, protože se stejně většinou ukáže, že to zas až taková věda není :D No a ráda zkouším nové recepty, takže jsem si říkala, že bych mohla vždy udělat recenzi na jednu z mých kuchařek z pohledu laika :)))

Jinak docela dlouho trvalo, než jsem se k téhle sérii dopracovala, protože chci mít kuchařku vždy celou přečtenou a opakovaně vyzkoušeno několik receptů. No a jako první jsem vybrala takovou základní kuchařku, vhodnou i pro úplné začátečníky, a to je Kuchařka pro dceru. Nedostala jsem jí v rámci žádné spolupráce, ale před dvěma roky mi jí darovala k narozeninám moje mamka :)


Autorkou je Jana Florentýna Zatloukalová.

Kuchařka má 389 stran a obsahuje 185 receptů. Podrobnosti a cenu najdete například ZDE.

Myšlenka Kuchařky pro dceru je jednoduchá - umožnit ženám, které se nemohly nebo nechtěly naučit vařit od své maminky, uvařit skvělá a chutná jídla, a to napoprvé. Autorka píše, že každá žena má dvě možnosti - buď se naučit vařit několik receptů a ty opakovat pořád dokola, nebo se naučit jednotlivé principy a postupy vaření a pak moci uvařit v podstatě cokoliv a experimentovat

Na blogu Martinusu ZDE jsem našla s Florentýnou zajímavý rozhovor, který se sice týká její jiné kuchařky, ale kde osvětluje, jak je to s tou dcerou v názvu!
"Dcera v názvu je taková trojjedinná osoba. Já jsem ta dcera, která se nenaučila doma vařit. Druhá dcera je moje vlastní dcera, o kterou jsem přišla, při jejíž nemoci jsem první kuchařku v nemocnici psala. Byla to moje psychoterapie, abych se se ztrátou dítěte vyrovnala. A do třetice se pod dcerou v názvu skrývají všechny ty dívky, které se ocitnou ve stejně zoufalé kuchařské situaci jako kdysi já."
(Zdroj: blog.martinus.cz )
Kuchařka je rozdělena na jednotlivé oddíly, které jsou pojmenovány jako etudy. Jako první zde najdete Seznamovací etudy - Vroucí etudu, Udušenou etudu, Propečenou etudu a Usmaženou etudu, ve kterých vždy v úvodu najdete praktické informace k těmto základním kuchařským postupům a pak několik receptů, kde tyto postupy použijete. U každého receptu najdete krátké úvodní povídání, dále seznam ingrediencí a pak podrobný postup krok za krokem. Nenajdete zde žádné vágní pojmy typu "středně vyhřátá trouba", takže recepty opravdu zvládne i člověk, který prostě neumí vařit intuitivně a to je přesně hlavním smyslem téhle kuchařky! 

Dalším oddílem jsou Klasické české etudy, kde najdete recepty na typicky česká jídla - je tu tedy etuda gulášová, řízková, omáčková, polévková a mnoho dalších :)

Kuchařka je opravdu rozmanitá, což opět ocení začátečníci, kteří třeba doma moc kuchařek nemají a potřebují najít recepty od snídaně přes oběd až po posezení s přáteli a tohle vše tady najdete. Recepty na těstoviny, saláty, pomazánky, rychlovky, atd. Další částí jsou sezónní recepty rozdělené podle ročních období. A poslední částí jsou tzv. Sváteční etudy, kde najdete recepty pro narozeniny, Valentýna, Den matek, Velikonoce a Vánoce. 

Vidíte, že záběr kuchařky je opravdu rozmanitý! 


I po vizuální stránce je kuchařka celkem povedená. Tím, že je určená pro začátečníky, tak obsahuje velké množství textu, zvlášť oproti některým dnešním moderním kuchařkám :) To se přiznám, že mě vůbec nevadí, spíše naopak! Fotky jídel v kuchařce nejsou úplně to nejlepší, co v českých food vodách najdete, ale i tak jsou hezké a povedené! Fotky autorky a její rodiny už se přiznám, že by dle mého názoru zasloužily trošku lepší práci, vypadají trošku amatérsky a to mi přijde škoda:( Fotky jídel nenajdete u každého receptu, což jsem zjistila, že některým lidem vadí. Já to jako problém nevidím, u většiny receptů fotky jsou!Co se mi na kuchařce líbí nejvíc je propracovanost receptů. Vyfotila jsem vám kousek jednoho na ukázku, vybrala jsem takový víc technický na domácí nudličky do polévky :)


No a nakonec bych vám měla ukázat aspoň něco, co jsem podle kuchařky stvořila já :D Díky téhle kuchařce jsme si s manželem vytvořili tu nejluxusnější rajčatovou omáčku na špagety. Od té doby nám špagety s kečupem a Eidamem nesmí přes práh!!! :D Nejprve jsme se drželi receptu, ale pak jsme něco vynechali, přidali olivy, no a možná vám někdy dám recept do rubriky Z kuchyně na blog, protože to je neskutečně snadné a moc dobré :)No a můj naprosto nejmilovanější recept z téhle kuchařky jsou rozhodně klasické české buchty!! :D Zamořila jsem s nima instagram a spustila buchtovou lavinu, všichni je pečou a mám z toho radost, protože tohle je prostě dokonalost!! Díky tomuhle receptu jsem začala dělat kvásek malinko jinak a postup je vážně skvělý, na jakémkoliv kynutém těstu je to znát a opravdu se potvrdilo, že tyhle recepty jsou ozkoušené a povedou se! Ingredience jsou perfektně vychytané, takže když nandám vše do mísy a zapnu robota, za dvě minutky už je těsto krásně hlaďounké a vůbec se nelepí na mísu! Nechávám buchty kynout 3 hodiny a každou hodinu znovu propracuji a jsou fakt výtečné!!!!!
Celkově bych tuhle kuchařku doporučila všem, kdo s vařením začínají a nebo by chtěli vařit takovou klasiku, ale nemají osvědčené recepty od maminek a babiček :) Já se přiznám, že jsem ten typ, který vaří intuitivně, nepotřebuji úplně podrobné návody a navíc nejím maso, takže z kuchařky jsem neozkoušela až tolik receptů! Ale rozhodně nelituji, že jí doma mám!!! Motivuje mě naučit se ty základní postupy a pak si recept upravit, doladit a udělat si prostě svojí verzi, na kterou pak můžu být pyšná :)

8 komentářů:

 1. Jak už jsem psala na insta, mám ji taky, ikdyž z ní teda moc nevařím, ale myslím, že si ji vezmu do ruky a prohlídnu :-). Dostala jsem ji k Vánocům před lety a chtěla jsem ji, ikdyž už jsem v té době vařit uměla! Taky vařím ráda a často, nevyhýbám se ničemu :-). Docela dobře si pamatuju, když mě manžel přišel představit babičce a ta se pak později ptala a umí vařit? Bylo mi 19 a musím přiznat, že jsem byla docela pyšná na to, že jsem mohla říct, že jo :-D :-D :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se přiznám, že moc nechápu, že někdo vařit neumí :D Buď jako prostě mi to nějak jde, a nebo (a to je pravděpodobnější) na tom prostě není nic těžkýho :D Jako netvrdím, že se mi v životě povedlo uvařit úplně vše, ale vždy to bylo k jídlu, nikdy se mi nestalo že bych udělala něco nepoživatelnýho, takže v podstatě nechápu, o čem Florentýna v Kuchařce jakoby mluví, podle mě stačí dodržet recept a používat selský rozum :) A když má člověk navíc trošku cit na to, jaké ingredience spolu fungují, tak je vyhráno :)

   Vymazat
 2. Tuhle kuchařku neznám, ale před rokem jsem od maminky dostala Snídaně u Florentýny a občas podle ní uvařím (teda spíš upeču). Ale tuhle základní kuchařku si asi budu přát; vařit sice umím, ale je fajn mít někde opravdu podrobně vysvětlené recepty.
  Souhlasím s tím, co píšeš v komentáři výš - že na vaření není nic tak těžkého. Já sama nejsem nějaký kuchařský mág, ale chutně uvařit zvládnu a že bych někdy vyrobila něco nepoživatelného, to se mi ještě nestalo. Vždycky jsem na své mamince obdivovala schopnost uvařit výborné jídlo z čehokoli, třeba ze zbylých ingrediencí v lednici. A brzy jsem přišla na to, že na tom zas tolik není, stačí jen mít trochu představivost a ono to vždycky nějak dopadne.
  Na další kuchařkové články se moc těším! A hlavně teda na ten recept na rajčatovou omáčku.:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prolistuj jí někde v knihkupectví ale je jako moc hezká a pro lidi co maso jí bude i mnohem víc inspirativní než pro mě:) A Snídani u Florentýny bych si ráda někde prolistovala a kdyžtak i koupila :)

   Vymazat
 3. Skvělý článek, moc se mi líbil. ;) Kuchařku znám, byť tedy doma nemám. :) Ale myslím, že je to skvělá kniha třeba pro někoho, kdo s vařením začíná, chce ho posunout na další úroveň, protože bez těch základních kuchyňských postupů a principů to leckdy nejde a tady jsou popsané pěkně. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju!! A naprosto souhlasím, přesně pro tyhle případy je kuchařka skvělá! Ono dneska je na trhnu strašně moc moderních, kde jsou krásné fotky, ale popis receptu často pokulhává :)

   Vymazat
 4. Kuchařky mám moc ráda. Ráda si je prohlížím a ráda zkouším recepty. Letos jsem si dala předsevzetí každý týden vyzkoušet alespoň jeden nový recept... bohužel to moc nevychází, radši sahám k osvědčeným co znám zpaměti, nebo si je vymýšlím za pochodu... ach jo, ale sem tam se to také povede. Ale obdivuju co jsi psala v úvodu - vařím často, teď na mateřské i dvě teplá jídla denně? Pro Boha kdy to stíháš? Já mám pocit, že jedno jídlo je mé maximum, ideálně aby bylo na dva dny a i ohřátí často dělám na třikrát a stejně pak jím oběd studený :D asi si to prostě neumím zorganizovat :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak já vařím něco snadnějšího k obědu mě s Honzíkem a pak dělám často i teplou večeři, protože když se manžel vrátí po dvanáctce, potřebuje se najíst pořádně. A my právě hodně vaříme zdravě, z čerstvých surovin, a to jsou hodně jídla, která se nedají ohřát nebo to pak není moc dobré... Takže my vaříme často i dvakrát denně ale zase mě manžel často pomáhá :)

   Vymazat