neděle 27. prosince 2015

Projekt štěstí 2016 - uděláte si svůj? :)

Ahoj, už jsem vám v listopadu psala o knížce Projekt štěstí od Gretchen Rubinové a dneska bych vám chtěla podrobněji napsat, co že to vlastně má být ten projekt štěstí :) Já se do něj v roce 2016 rozhodně pustím :)

Gretchen je americká spisovatelka, která se rozhodla, že bude hledat způsoby, jak být šťastnější, aniž by se musela odstěhovat do Indie a meditovat tam nebo nějak podobně radikálně změnit svůj život. Chtěla prostě jen najít menší každodenní způsoby, jak být šťastnější :) Celé to nazvala Projekt štěstí a o svém snažení si začala vést blog. Ten se rázem stal velkým hitem a tak nakonec vznikla i tato kniha, která se stala celosvětovým bestsellerem :)

Secret of Adulthood: The Days Are Long, But the Years Are Short. - The Happiness Project:


A jak tedy vypadal její Projekt štěstí? Na každý měsíc si určila nějakou oblast, na které chtěla pracovat a k ní si zařadila menší, taková jakoby předsevzetí. V lednu začala tím, že si řekla, že první co potřebuje je více energie, a proto je lednové téma Povzbuď vitalitu. A jednotlivá menší předsevzetí, která do této oblasti zařadila jsou:

 • Choď dřív spát
 • Cvič pořádně
 • Vyhazuj, vylepšuj, organizuj
 • Vyřiď nepříjemný úkol
 • Jednej energičtěji
Každé z daných předsevzetí je v knize popsané, co přesně obnášelo a taky jak se jí dařilo ho plnit. Tahle oblast zrovna není úplně nějak originální, ale zase si myslím, že to je naprostý základ, jak se někam posunout, začít u svého těla a u své duše. 

Další oblast bylo například její manželství a zde si vytyčila tyto předsevzetí:
 • Přestaň hubovat
 • Neočekávej chválu ani ocenění
 • Hádej se správně
 • Žádné výlevy
 • Nešetři důkazy láska
Nebo třeba oblast přátelství:
 • Nezapomínej na narozeniny
 • Buď štědrá
 • Ukaž se někdy
 • Nepomlouvej
 • Najdi si tři nové přátele

Myslím, že z téhle ukázky pochopíte nejsnáze, jak může takový projekt štěstí vypadat. Ale co je důležité, Gretchen v knížce doporučuje, že se nemáte slovo od slova řídit jejím projektem, ale udělat si vlastní. Najít si vlastní oblasti, ve kterých byste mohli něco zlepšit, změnit a tím si přinést do života o trošku víc štěstí :)

Autorka v závěru knihy popisuje, jak si vytvořit vlastní projekt štěstí a uvádí 4 základní otázky, které by si měl každý na začátku položit:

1.) Co ve mně vzbuzuje dobrý pocit?

2.) Co ve mně vzbuzuje špatný pocit?

3.) Co ve mně vzbuzuje pocit správnosti? (Žijete ve shodě se svými očekáváními? Odráží váš život vaše hodnoty? )

4.) Máte zdroje pro atmosféru růstu? (V jakých oblastech života zažíváte pocit pokroku, vzdělávání, výzvy, zlepšení nebo sebezdokonalování? )


Mě se na knížce hodně líbilo, že Gretchen popisuje i svoje nezdary, že se jí nedařilo být dokonalá 24/7, ale že se počítá hlavně ta snaha! Nebo že některá předsevzetí opustila, protože prostě zjistila, že je vlastně ve svém životě nechce:)

Gretchen si taky sepsala určité obecnější zásady, kterými se bude v době Projektu štěstí řídit a prvním z nich je Buď Gretchen. Tím je myšleno právě to, že Projekt štěstí by neměl být odrazem toho, jakou vás chtějí mít rodiče, manžel, ale mělo by to být o vás a při tvorbě témat byste měli myslet na to, jestli je to to, co chcete a vycházet z vaší přirozenosti, Jen tak vám může projekt přinést štěstí a dobrý pocit :)

Autorka doporučuje, ať začnete na cílech malých nebo velkých, hlavně aby vaše předsevzetí byla dostatečně konkrétní a měřitelná. Když si dáte předsevzetí být lepší rodič, jak poznáte, že ho správně naplňujete? Takže Gretchen píše, že je lepší si dát například předsevzetí "vstaň o 15 minut dřív, abys už byla oblečená, než se děti probudí". Prostě něco konkrétního, co si pod tím obecnějším předsevzetím představujete, ale co dokážete spolehlivě měřit, jak se vám daří to naplňovat. 

Navíc Gretchen je dost systematická (haha, asi proto je mi v knize tak sympatická a blízká :D ) a má tedy takový papír, kde si každý večer hodnotí, jak se jí dařilo naplňovat svůj projekt. Mě je to třeba blízké a ráda jsem takhle systematická, ale je mi jasné, že pro někoho to bude znít dost chorobně a unudilo by ho to k smrti :D Takže je třeba si to přizpůsobit, ALE myslím si, že nějaký způsob průběžného hodnocení je důležitý!!! Gretchen navrhuje například vytvořit si skupinu lidí, kteří budou taky pracovat na svém projektu štěstí, což mi přišlo při čtení knížky jako utopie, ale někdy stačí se nebát a říct věci nahlas a budete překvapení, že se k vám lidé přidají a nebudete v tom sami :D :-*

Tak jak se vám tenhle nápad líbí? Mě na tom baví ta systematičnost a že jde člověk krůček po krůčku, ne jako u klasických předsevzetí, kde spousta lidí jednou poruší a řekne si, že to nemá cenu a skončí. Navíc, předsevzetí si často dáváme taková, co máme pocit že bychom měli, ne co opravdu chceme a co nám bude přinášet štěstí a tady vidím ten hlavní rozdíl :) 

16 komentářů:

 1. Je to skvělé, má to svou logiku a rozhodně v tom vidím užitečný potenciál a možnost úspěchu, což je asi nejdůležitější! 😊

  OdpovědětVymazat
 2. Tohle vypadá hodně dobře:) Poslední dny přemýšlím nad svým životem a ráda bych začala s mým "novým, lepším já."
  Tohle je celkem motivace a možná i krok k úspěchu, určitě si z toho něco vezmu. :)
  Pinki Claire

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak v tom případě zkus sehnat tu knížku, aspoň v knihovně, bude se Ti líbit :)

   Vymazat
 3. znie to super, určite si chcem prečítať najskôr t´to knihu, potom sa nechám inšpirovať :) dakujem za skvelý tip

  OdpovědětVymazat
 4. Jsem zvědavá na tvé pokroky, já se teď zlákat nenechám, protože předpokládám že s novým přírůstkem bude spíš můj život plný chaosu než systematičnosti, ale nějaká ta "předsevzetí" si chci taky dát ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, to naprosto chápu :D Tobě projekt napíše to malé :D :D Ale neboj, až se sžijete, tak se budeš moct pustit do čehokoliv budeš chtít :D

   Vymazat
 5. To zní jako super kniha, taky plánuju si udělat určitý Goal planner na rok 2016 a v něčem to má dost podobné principy :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je super si něco takového vytvořit, určitě má pak člověk větší šanci si ty věci splnit :)

   Vymazat

 6. Knížku jsem četla v květnu. Skvělý nápad se inspirovat knihou a udělat si svůj projekt štěstí. Já bych takhle na rok dopředu nevymyslela tolik předsevzetí a oblastí života, které bych chtěla změnit, zlepšit. Tak to spíš vidím na plánování a uzpůsobování projektu jen pár měsíců dopředu, protože něco nevím, jak dopadne a to pak záleží na dalším vývoji. (IG:Tapinka91)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jéé díky za připsání nicku z instagramu!! :) A naprosto s tebou souhlasím, já si to vždycky budu chystat měsíc dopředu a zbytek spíš jen promýšlet:)

   Vymazat
  2. Tak teď si mě uklidnila :). Já myslela, že už máš komplet udělaný projekt na celý rok :). Mě by to mohlo pomoct se v některých věcech překonat, odhodit strach a zkusit nový věci, ať už dopadnou jakkoli.

   Vymazat
  3. Nééé to rozhodně ne :D Souhlasím s tím, že rok je dlouhá doba :)

   Vymazat
 7. Moc hezké, po knížce se podívám :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohužel sehnat jí je oříšek, ale my jí máme s holkama v Projektu štěstí nafocenou , tak kdybys jí nesehnala tak můžu poskytnout aspoň takhle :) :-*

   Vymazat