neděle 14. února 2016

Přečteno za leden 2016

Ahoj, trošku se zpožděním tady mám článek o tom, co jsem přečetla za leden :) Zároveň tahle rubrika začíná druhý kalendářní rok tady na blogu, takže jsem musela trošku pozměnit název, protože mi loni vůbec nedošlo, že nejspíš budu tahle měsíční shrnutí psát i letos :D Jinak všechny knižní články také najdete pod štítkem Books vpravo na liště :)

Arianna Huffingtonová: Skutečný úspěch
Tuhle knížku jsem si koupila na doporučení Káji. Měla jsem trošku obavy, jestli nebude knížka spíš pro ženy co budují nějakou závratnou kariéru, ale Karolína psala, že ne, takže jsem pak neváhala a knížku si objednala k Vánocům. A rozhodně jsem udělala dobře!! 
Základní myšlenkou, kterou v knize autorka předkládá je, že je potřeba abychom nově definovali úspěch. Opravdu máme mít za vzor někoho, kdo pracuje 80 hodin týdně, rodinu vůbec nevidí a padá lidově řečeno na hubu? Opravdu bychom měli obdivovat, že někdo žije jen prací a soukromý život nemá? Tyhle myšlenky mi přijdou v dnešní době zcela aktuální a po celou dobu, kdy jsem knížku četla, jsem si říkala: konečně!!!
Autorka popisuje svojí zkušenost, kdy zkolabovala z přepracování a v první kapitole Duševní pohoda mluví například o podceňování spánku v dnešní společnosti. Přijde mi, že v dnešní době jako by spánek byl vnímaný jako nějaká slabost. Dále mluví třeba o meditaci a jak úžasný nástroj to je. 
V knize najdete také kapitolu Moudrost, Úžas a Dávání. 
Myslím si, že kniha hezky shrnuje základní zásady určité duševní hygieny a ukotvení člověka v životě, aniž by zahlcovala čísly, grafy a sáhodlouhými rozbory vědeckých studií, což já osobně mimochodem vůbec nemám ráda a nepřijde mi, že by to bylo nějak extra přínosné, protože víme, jak to s těmi studiemi většinou je :)
Od knihy nečekejte, že půjde o nějaké zcela převratné nové myšlenky a novinky, naopak si myslím, že knížka obsahuje věci o kterých většina z nás ví, ale prostě stále nejsme schopni připustit si jejich důležitost a proto si myslím, že jejich připomínání je víc než na místě a knížku vám všemi deseti doporučuji k přečtení!!! Pro mě byla velmi inspirující a jsem ráda, že ji mám svojí a mohla jsem si ty nejpodnětnější pasáže zvýrazňovat a ráda se k nim budu vracet!!


Knížku od Halíka bych si asi sama od sebe ještě před měsícem nepřečetla, ale tuhle jsem musela přečíst ke zkoušce do školy a oslovila mě natolik, že už teď mám vytisknutý seznam Halíkových knih a rozmýšlím se, jakou si přečtu příště:) Proto má své místo i v tomhle článku, ačkoliv sem školní knížky dávám jen výjimečně.
Je mi jasné, že tohle rozhodně nebude žádný mainstream, který by zaujal většinu:) Tomáš Halík ale nabízí pohled nejen kněze, ale také profesora filozofie a sociologie a psychologa, takže jeho kniha poskytuje zajímavý pohled na náboženství a celkově na naši společnost. Samozřejmě to není žádné odpočinkové čtení, jsou tam i náročnější pasáže a pokud jste netknutí filozofií nebo nějakým jiným náročnějším čtením, tak si nejsem jistá, jestli by vás knížka bavila. Já jsem se ale mnohokrát přistihla, že nad některými myšlenkami kroutím nevěřícně hlavou (ne proto, že bych s nimi nesouhlasila, ale proto, že obdivuji že někoho vůbec napadnou). Opět jí mám plnou podtrhaných pasáží a další od autora jsem přečetla teď v únoru a obávám se, že tohle jméno se tu v tomhle roce objeví víckrát :)
A pokud máte pocit, že jsem vám vůbec nenapsala, o čem ta knížka vlastně je, tak to máte správně, protože to prostě nechci zjednodušit do jedné věty. Pokud máte rádi filozofii, rádi přemýšlíte, zajímá vás i téma náboženství v dnešním světě a rádi si přečtete něco od výjimečně chytrého člověka, tak vám knížku doporučuji :)


A co jste v poslední době přečetli vy? :)

9 komentářů:

 1. Jsem moc rada, ze se Ariana libila!!!:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja jsem rada ze jsem na ni díky Tobě narazila!! :-*

   Vymazat
 2. Tak teď jsi mě ještě více nalákala na Skutečný úspěch! Vždycky jsem dbala na to, abych spala 8 hodin denně, ale přišla maturita a spala jsem 3-4 hodiny denně. 3 měsíce jsem to zvládala v pohodě, ale nechci si ani představit, že bych takhle spala pořád. Lidé se pak diví, že jsou unavení, podráždění apod. A co se týče vzoru? Dlouho jsem také měla vzory ty, kteří viděli jen práci, ale když vidím, jaký mají osobní život.. Tak mi ukázali, jaký život nechci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, já jsem zrovna dneska četla že pokud spí člověk 4 a méně hodin, tak že mu odumírají neurony, což je nevratný proces, navíc se ve spánku čistí mozek, i jako fyzicky, ne jen od informací, takže dostatek spánku je fakt důležitý. Já jsem měla s malým první rok spánkové peklo, takže teď si užívám, že už se nebudí každé dvě hodiny :D A knížka se Ti bude líbit, určitě si jí přečti!! :)

   Vymazat
 3. Ilčo, smekám, já jsem ostuda a stále žmoulám před spaním jednu knížku. Je to děs, nějak se do toho nemůžu dostat. Do ruky se mi totiž dostala Marianne a časopis Ezoterika, kde jsem narazila na zajímavé články, takže toť k mému lednovému čtení :D
  bára.kára blog

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Baru leden byl zrovna mizerný, zkoušky holt dělají své a i je v článku jedna knížka školní :D A jakto, že nevím, že existuje časopis Ezoterika???!!! :D :D :D

   Vymazat
 4. Ahoj, dakujem za dalsi skvely tip na knihu. Ja citam knihu od Barbory Baronove: Slecny. Je to rozpravanie zien, ktore sa nikdy nevydali. Je to zaujimavy pohlad na zeny, ktore sa z roznych dovodov nikdy nevydali a nemali deti.Eva

  OdpovědětVymazat
 5. Sláva spánku! Halíka schvaluji, mám jeho knihy taky v oblibě, byť s ním v mnohém nesympatizuji. www.drobkypobyte.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat