neděle 13. prosince 2015

Přečteno: Kniha, která si zaslouží samostatný článek, aneb je možné si i v koncentráku najít smysl života?Momentálně opravdu nemám šanci přečíst něco kromě věcí do školy, ale naštěstí i mezi těmi školními knížkami se najdou skvosty, které si zaslouží být v článku. Tak je to i s dnešní knihou.

Viktor E. Frankl - A přesto říci životu ano: Psycholog prožívá koncentrační tábor
Viktor Frankl byl rakouský židovský lékař - neurolog a psychiatr, jehož rodiče pocházeli z Čech. Frankl vymyslel tzv. logoterapii, která se používá dodnes. Když vypukla válka a Rakousko obsadili Němci, měl možnost uprchnout, ale neudělal to, protože jeho blízcí nedostali povolení vycestovat. Nedlouho potom skončil v koncentračním táboře, nejprve v Osvětimi a pak prošel ještě několika menšími lágry. Když přijel do Osvětimi, přišel zde o rukopis svého díla, kde shrnoval své dosavadní poznatky a postupně během let věznění své dílo rekonstruoval alespoň ve své hlavě. On se rozhodl, že se na to, co prožívá, bude dívat očima psychologa, vědecky. Po válce vydal hned v roce 1945 knihu A přesto říci životu ano. V koncentračních táborech zemřeli jeho otec, matka, bratr i manželka, přežila pouze jeho sestra, která emigrovala do Austrálie.


V první části knihy se věnuje tomu, co člověk prožívá po příchodu do koncentračního tábora.  Druhá část je zaměřená na život v lágru, popisuje, jak člověk otupí, jak se mění jeho vnímání bolesti, jak prožívá stále přítomný hlad a podobně. Popisuje, jaký význam mělo v koncentráku umění nebo humor. 

Jak je možné, že se člověk v takových nelidských podmínkách nenechá zlomit? Že řekne i tak životu ano? Jak je možné, že ačkoliv pracoval na tyfových odděleních, sám na tyfus nezemřel? Kniha vám dá mnoho podnětů k zamyšlení!!

Třetí část se věnuje tomu, co prožíval po osvobození. To pro mě byla hodně zajímavá část. Například když mluví o tom, jak mu po návratu domů všichni říkali, že oni nevěděli, co se na takových místech děje. Jak mu v takových chvílích asi muselo být? Dost těžko představitelné.


No a pak má kniha ještě druhou část - divadelní hru Synchronizace v Březince, kterou Frankl napsal. Tahle část asi nezaujme každého, je maličko filozofická, kromě postav vězňů v koncentračním táboře zde najdete Sokrata, Spinozu a Kanta, tři velké filozofy, a kdo není filozofií líznutý, asi nebude některým replikám rozumět. Musím ale říct, že je hra hodně překvapivá. Černý anděl který musí do příběhu vstoupit jako esesák, aby vezně provedl "zkouškou"? Nedokážu pochopit, jak človek, který zažil taková příkoří, mohl po tom všem zaujmout takové stanovisko, neutápět se v nenávisti a zlobě, to je na Franklovi opravdu výjimečné a určitě je to jeden z důvodů, proč je jedním z největších lidí své doby. V této hře tak autor podává svou vlastní verzi osobního utrpení v lágru. 

Neodpustím si tu zmínit několik myšlenek a faktů celé knihy, které mne opravdu zaujaly. 

Například Frankl popisuje, že po Vánocích vždy docházelo k hromadným úmrtím vězňů. Ti se totiž každý rok upínali na to, že o Vánocích už určitě budou doma a když se to nestalo, ztratili naději a už nemohli dál bojovat o přežití. Na tom Frankl ukazuje, jak velkou roli hraje lidská naděje a to, zda vidíme ještě nějaký smysl. Také hovořil o svém příteli, který mu řekl, že měl sen, že válka do konce března skončí. To se nevyplnilo a přítel poslední březnový den zemřel, jeho tělo už nedokázalo odolávat a podlehl tyfu. 

Další věc, která stojí za povšimnutí, je pasáž věnovaná vnitřní svobodě, Frankl popisuje, že lidé, kteří i přesto, že jim zbyl jen holý život, zůstali vnitřně svobodní, tak že tito lidé měli větší pravděpodobnost vše přežít...

Hodně zajímavé mi také přišlo, že Frankl uvedl, že se snažil nebojovat proti osudu, naopak se snažil co nejvíce nechat právě na osudu a v knize popisuje, jak se díky tomu několikrát vyhnul smrti. To mi přišlo dost zajímavé, myslela bych si, že to bude právě naopak...

"Snad ještě žádná generace nepoznala člověka tak, jako ho poznala generace naše. Co je tedy člověk? Je to bytost, která vynalezla spalovací pece. Je to však současně i bytost, která šla do plynových komor vzpřímeně a s modlitbou na rtech."

Pokud člověk zná "proč" své existence, je schopen unést téměř jakékoliv "jak".
Tenhle citát mě opravdu hodně zaujal, opět jde hlavně o ten smysl, když má člověk pro co žít, tak dokáže přežít i velmi nelidské podmínky. Ale myslím, že se to dá vztáhnout i na méně hraniční situace, pokud v něčem nevidíte smysl, těžko do toho budete investovat to nejlepší ze sebe.

No a nakonec jsem vybrala ještě citát, který by se měl tesat do kamene a který si myslím, že i v roce 2015 je aktuální:
Ve skutečnosti existují jen dvě "rasy" - slušní lidé a neslušní lidé. A toto rasové dělení probíhá napříč všemi národy a uvnitř národa všemi stranami. To, že slušní lidé jsou v menšině, v menšině vždy byli a pravděpodobně i budou, s tím se musíme vyrovnat.

Pevně doufám, že aspoň někoho z vás kniha zaujme a že si jí aspoň někdo přečte. Myslím, že by to měl udělat každý! A to ne jen kvůli tomu, aby se nezapomnělo na hrůzy holocaustu, ale i proto, že kniha v sobě má obrovsky pozitivní poselství, že ačkoliv by se stalo, že nebudeme moci aktivně naplňovat náš život, i přesto může mít smysl. Právě pro toto poselství se logoterapie využívá v práci se smrtelně nemocnými nebo lidmi, kteří ztratili smysl života...

11 komentářů:

 1. 3krát áno tejto knihe! Tiež sme ju mali vrámci školského povinného čítania, a teda, už som ju 2 krát čítala a vždy ma nadchla a nakopla! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je úžasný, já jsem jí taky určitě nečetla naposledy!! :)

   Vymazat
 2. Ili, vypadá to fakt dobře! Jdu pátrat, zatím všude vyprodáno :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To bude chtít spíš knihovnu, ale doufám, že zase vyjde!!

   Vymazat
  2. No tak já jsem taky nikde nenašla, ani v antikvariátech :/ Takže jsem jí zatím stáhla z uložto a až jí někde objevím tištěnou, hned jí koupím.

   Vymazat
 3. Tak tohle si musím určitě přečíst, díky za tip.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není zač, jestli bude dotisk, tak jí taky koupím :)

   Vymazat
 4. Páni, z tvých tipů mi tahle knížka připadá asi nejdůležitější, ale bohužel koukám, že se nedá sehnat.:(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jedině v knihovně a nebo mi holky psaly že je prý na uložto ... Je to škoda že se nedá koupit no :(

   Vymazat
 5. Odpovědi
  1. Já děkuju za komentář a omlouvám se, že ho publikuji až dnes, právě jsem zjistila, že mi nechodí do mailu zprávy že je komentář ke schválení, tak to jdu hned napravit :)

   Vymazat