pondělí 16. listopadu 2015

Shrnutí mých dvou měsíců bez cukru

Vím, že na tenhle článek se hodně z vás těší, takže jsem s ním chvátala:)  Teprve včera jsem totiž skončila dvouměsíční program podle knížky Sladký život bez cukru Sarah Wilsonové, který vás má zbavit závislosti na cukru:) Předchozí články si můžete přečíst TADY, TADY, TADY a TADY:)
Začátek je docela snadný - vaším úkolem je vyřadit veškerý rafinovaný cukr. S tím samozřejmě počítáte a navíc na začátku je motivace veliká, takže já první dva týdny neměla vůbec problém. Třetí týden už musíte vysadit i ovoce, med, javorový sirup, datlový a jakékoliv další sirupy atd. Taky musíte začít poctivě sledovat etikety abyste si byli jistí, že si nedáváte nic, v čem je cukr. A tady přichází to nejtěžší období - mě trápila cukrová chřipka a nesnesitelné bolesti hlavy asi 5 dní... O čem bych se tu ještě chtěla zmínit - nepochopím, jak v každé diskuzi o tomhle programu neinformovaní jedinci okamžitě vykřikují, že vysazovat ovoce je radikální a blbost atd. Takové neposlouchejte, sami o programu většinou nic nevědí.

Já za sebe vám doporučuji, pokud jste na cukru opravdu závislí, jděte do detoxu se vším všudy!!! Však bez ovoce budete jen pár týdnů, uteče to jako voda a zase se k němu vrátíte. Já jsem se vrátila pouze k nízkofruktózovému ovoci (kiwi, grapefruit, maliny, borůvky) tak jak je v knize doporučeno, ale teď po skončení oněch dvou měsíců se naprosto bez obav vrátím ke všemu ovoci:)


V prvním článku jsem taky zmiňovala obavy, které jsem na začátku měla. Musím říct, že jsem se opravdu hodně bála, jaký vliv bude mít absence cukru na mojí náladu a psychiku celkově, jak moc budu protivná, náladová atd. Tady jsem se naprosto spletla, nic se nedělo, naopak musím říct, že jakmile jsem se zbavila chutí na cukr, paradoxně jsem byla mnohem vyrovnanější.

Dalším velkým efektem, který jsem pociťovala, bylo více energie a absence energetických propadů během dne! O tomhle mluví i Sarah v knize a opravdu to způsobuje cukr, takže za to jsem byla hodně ráda, že tyhle propady zmizely!!Další moje obava byla z toho, že bych mohla zhubnout a to se bohužel potvrdilo, zhubla jsem 2 kila, což není nic dramatického ale při tom kolik jsem vážila před detoxem to není zanedbatelné. Vážila jsem se až předposlední týden a bylo to po nemoci, tak doufám, že to bylo částečně způsobené i tím a že to rychle zase naberu zpět. 

No a poslední čeho jsem se obávala byla finanční náročnost. Tohle je takové dost jako subjektivní, já jsem na mateřské, takže je jasné, že to pro mě roli hraje. No a co si budeme povídat, když jsem ve zdravé výživě koupila mandlovou mouku a kokosové mléko, málem jsem u pokladny upadla když jsem slyšela kolik platím. Takže to rozhodně nebudou ingredience, které bych nějak častěji kupovala. Na druhou stranu jsem si třeba ve školní soboty koupila ke svačině kešu oříšky a měla jsem je na dva dny, takže to je třeba levnější než sušenky ve finále, ale člověk se jakoby zdráhá si je koupit že má pocit, že jsou strašně drahé, ale vlastně jich nesní celý balíček jako u sušenek...

Co vnímám jako velké pozitivum, že jsem se seznámila s novými surovinami a recepty. Naprosto jsem si díky detoxu zamilovala ztracená vejce, začala mnohem víc jíst avokádo, oříšky a podobně:) 

Navíc s každým týdnem, kdy jsem to dokázala, rostla moje sebedůvěra a potvrzení, že když chci, mám silnou vůli. A myslím, že jsem překvapila i svoje okolí, hlavně manžela, který se mi vždycky posmíval za mou závislost na sušenkách :D

Co bych chtěla zmínit je, že pokud do detoxu půjdete, počítejte s tím, že někde ve městě za běhu si těžko dáte nějakou svačinu. To samé v supermarketu - naše nákupy už delší dobu vypadají tak, že koupíme ovesné vločky, pak se zastavíme u ovoce a zeleniny a zaplníme půlku košíku tam, pak vezmeme pár věcí v mléčných výrobcích jako bílý jogurt, smetanu a sýry, vajíčka a jdeme k pokladně. Zbytek jsou s prominutím sračky plné cukru, palmového oleje atd. Pokud chcete jíst opravdu zdravě (myšleno že nebudete jíst jídlo ošizené zmíněnými fujtajbly), smiřte se s tím, že musíte vše dělat doma z úplně základních surovin.
Co se týče chutí na sladké, tak to nebyl takový brutal, jak jsem čekala, na druhou stranu to nebylo tak, že bych třeba od šestého týdne neměla nikdy chuť si dát nějakou sladkou dobrotu. V tomhle si myslím, že je potřeba být upřímný, protože od té doby, co jsem detox začala, se rozšířil jak epidemie, ale když do toho jde člověk který předtím sladké skoro nejedl, no tak vám jako těžko může předat tu zkušenost, jak těžké to je, pokud vy jste na sladké! Stejně tak názory že po detoxu lidi nemají chuť na sladké nebo že když si ho pak dají, tak že je jim odporné....no ehm, ehm... tak to myslím, že mě nehrozí :D

Určitě vás napadla otázka: A co bude dál? Budeš jíst ještě sladké? Tomuhle věnuju samostatný článek, teprve jsem detox skončila a musím si to nějak srovnat, vyzkoušet tu svobodu kterou teď zase mám a něco sladkého si dát a pak zjistit, jak to chci dál... :) Takže pokud vás zajímá tohle, tak buďte prosím trpěliví a zhruba za 14 dní tu článek na tohle téma bude :)

Nejsem si te%d jistá, jestli jsem zmínila vše, co jsem zmínit chtěla, takže se nebojte zeptat v komentářích pokud vás něco napadá :) Jinak ještě chystám článek o tom, co mlsat když máte chutě na sladké a nechcete si dát nic s cukrem a taky chystám článek o snídaních bez cukru :) Jo a taky jeden věnovaný přímo knize, takovou recenzi knihy jako návodu na detox a knihy jako kuchařky, takže na to se taky můžete těšit :)

Doufám, že se vám článek líbil a pokud se třeba rozhodujete, jestli do tohohle dvouměsíčního programu jít, tak vám to vřele doporučuji. Nikdo totiž neříká, že se pak k cukru nesmíte vrátit, ale zbavíte se závislosti a v té volbě pak budete svobodní :)

24 komentářů:

 1. Tohle byla hodně zajímavá série článků a moc mě bavilo je číst. Jsi úžasná, že jsi to tak krásně zvládla a hlavně je to velká inspirace pro ty, kteří tvrdí, že bez sladkého by nevydrželi ani den :-) Jinak musím ještě souhlasit s tím vařením ze základních surovin-ty jsou totiž stejně nejlepší i chuťově.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju!!!! Já jsem si taky vždycky myslela, že bych bez sladkého nevydržela ani den, ale stačí to vzít opravdu na vážno a jde to:)

   Vymazat
 2. Rozhodně jsem zvědavá, jaký efekt to bude mít po delším čase :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak myslíš po delším čase? Já už to takto striktně dodržovat nebudu, ten detox je jen na zbavení se závislosti a ovoce nebo různé sirupy a med teď rozhodně zařadím zpět :)

   Vymazat
 3. Díky za články, jednou do toho taky půjdu (až můj stav dovolí) a doufám, že vytrvám :D

  OdpovědětVymazat
 4. Dekuju za tento článek! Já se na to chystám od ledna (přes Vánoce radši ne..). Nejvíce se ale obavám společenských akci s občasným vínem nebo pivem... Musela si to nějak řešit? Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli jsi během te doby cvičila? Dekuju moc za odpověď.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přes Vánoce chápu, že se Ti do toho nechce :) A alkohol v detoxu zakázaný není, víno pokud je sušší tak je naprosto v pohodě a já kromě vína nepiju nic, piva bych se nedotkla ani kdybych musela:) Takže myslím, že i to je v pohodě:) Navíc mě za ty dva měsíce žádná společenská akce ani nepotkala, ale to je na mateřské asi normální :D :D A během detoxu jsem cvičila dost málo, spíš jenom jógu, ale chci teď začít cvičení na přibrání na váze :)

   Vymazat
 5. Super, že jsi to zvládla. Taky bych něco potřebovala, ale pořád se nemůžu nějak rozhoupat... Teď budou Vánoce, pak si zase říkám, že s tím počkám až se narodí mimčo, protože se mi v těhotenství nechce vůbec omezovat to ovoce, potom zase nevím jak to bude s kojením.... No, měla bych se do toho pustiti radši hned, protože těch výmluv bude pořád dost :D Jinak taky hodně počítám, když nakupuju a zrovna mandlovou mouku si můžeš vyrobit sama doma, když rozemeleš mandle v mixéru. Stejně tak litr kokosového mléka jde vyrobit z balení strouhaného kokosu, je to výborné, cenově nesrovnatelně lepší a ještě ti zbyde kokosová mouka :)

  Verča

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, o mandlové mouce to vím, ale mandle jako takové jsou zrovna tak šíleně drahé. A kokos vůbec nevím kolik takle stojí, mrknu a kdyžtak vyzkouším :)

   Vymazat
 6. Taky jsem detox drzela a z vysledku jsem nadsena. Ja se nevratim ani k medu a hodne sladkemu ovoci. Zatim mi to tak vyhovuje a uvidim co bude dal. Me bylo po cukru vzdycky spatne.proto jsem ho omezovala.ale vzdat jsem se nedokazala:-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak hlavně že se cítíš lépe a gratuluju k dokončení detoxu :) Já žádné takové problémy nemám, takže k medu a ovoci se vrátím bez obav :)

   Vymazat
 7. Těším se i na další články ;) Já jsem si tuhle knížku teď půjčila v knihovně a studuju ;) A zjišťuju, že já bych asi zase takové problémy neměla, protože je fakt, že ani čaj ani kafe si nesladím, mám radši slané snídaně než sladké, ke svačině si málokdy dám sladké.. Je fakt, že banán je pro mě důležitý, protože si ho dávám po cvičení (případně před).. Nejsem moc na dorty nebo tak (já je peču, ale moc je nejím :DD).. O skrytých cukrech taky vím.. Ale moc se mi líbí recepty, které v knížce jsou, tak je chci vyzkoušet ;)

  A jseš opravdu dobrá, že jsi to vydržela!!! ;)

  A.
  Sororessa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já nápoje taky nesladím, ale sušenky, to bylo moje :D Jinak knížka je rozhodně moc krásně udělaná a stojí za pročtení i bez detoxu! A moc děkuju:)

   Vymazat
 8. Smekám, klobouk dolů!!!! Chtěla bych se jen zeptat, jak jste psala, že jste sháněla recepty ty první dny.. recepty které jsou v knize tedy nestačí? Mně tak trochu chybí fantazie, potřebovala bych spíš mustr, podle kterého bych jela. Takže lepší je nejdříve pohledat na internetu další cukrfree recepty?
  Děkuju a máte můj obdiv, fakt :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejsem si teď jistá, co máte na mysli, v tomhle článku nic o receptech nepíšu, ale jestli myslíte, jak jsem psala v tom úplně prvním, že je mi jasné, že všechny recepty z kuchařky nebudu moct vařit a že budu muset hledat nějaké alternativní? To bylo myšleno z důvodu finanční náročnosti, je to i napsané u tohoto bodu :) Jinak v kuchařce je receptů hodně a jsou zaměřené na snídaně a svačiny, což je skvělé, protože oběd bez cukru si umí asi udělat každý a většinu dní tak obědváme, ale třeba ty svačiny jsou asi nejtěžší podle mně, zvlášť když je člověk mimo domov. Ale myslím, že na začátku nic navíc hledat nemusíte, on ten přechod je stejně pozvolný:) A moc děkuji!! :)

   Vymazat
  2. Asi jsem se do toho zamotala :) četla jsem totiž všechny články jedním dechem :) půjdu omrknout tu knížku do knihkupectví a podívám se na ty recepty.

   Vymazat
  3. Néé to se nic neděje, jen jsem si říkala abych neodpovídala na něco jiného než je myšleno:) A prohlédnout si kuchařku předem je vůbec asi nejlepší :)

   Vymazat
 9. Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak se Ti daří po ukončení detoxu? Já právě končím 4. týden a musím říct, že nejdřív mi to přišlo divné bez ovoce a sladkého, teď jsem si zvykla, občas mě bolí hlava, ale že jsem se asi příliš zaměřila na tuky a nic jsem nezhubla, na váze mám stejně, ale na těle to vidím, že jsem přibrala:-( tak to musím nějak změnit:-) a jak píšeš, že chystáš nějaké články, tak jsem jen chtěla říct že se na ně velmi těším a doufám, že vyjdou:-) měj se krásně a děkuju za Tvůj blog.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Klári, děkuju za moc milý komentář! Navíc se stydím, celý týden se dokopávám napsat článek o detoxu s odstupem času, no Tvůj komentář už mě k tomu snad definitivně nakopne :D Jinak s těmi tuky nevím no, já jedla vše tak nějak normálně a zase 2 kila zhubla, což ale jsem vůbec nechtěla protože jsem hubená až dost... Jinak já si teď po detoxu sladké dám, ale je to teda nebe a dudy, víc se rozepíšu v tom článku! Moc moc děkuji za krásný komentář a příjemné nakopnutí konečně zas začít psát články :D

   Vymazat
 10. Tak to jsem moc rada, ze to beres jako nakopnuti:-) já se těch článku nemůžu dočkat:) tak at se Ti daří a měj se krasne! PS: a ty 2 kila jsi pak přibrala? Dekuju!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji:-* No ty se snažím přibrat, teda víc než dvě a o tom taky bude článek:-D :-D

   Vymazat