pondělí 1. dubna 2013

Kniha měsíce března

Ahoj, na začátek bych vám chtěla popřát krásné Velikonoce, ačkoliv já tyhle svátky v podstatě ignoruju a dokud nebudu mít děti, tak asi ignorovat budu:)) A zvlášť když je takovéhle počasí:( Taky už vás to tak unavuje? Já už fakt melu z posledního, většinou na mě počasí žádný vliv nemá, ale co je moc je moc a tu zimu už prostě nezvládám:( Hlavně proto, že částečně pracujeme i venku a to jde momentálně hodně špatně. Svojí zimní parku už úplně nenávidím, ačkoliv mi tuhle zimu zachránila krk, ale nesnáším prostě nosit pořád jednu bundu, jenže ona je jediná opravdu teplá, kterou mám:/ A jak vy zvládáte tohle počasí?

A teď už ke knížce. Tenhle měsíc jsem zvládla poměrně tlustou knížku, a to z jediného důvodu. Naučila jsem se číst v autobuse!! Víte, já jsem vždycky v autobuse trpěla, bylo mi špatně, prostě jsem to nesnášela. Jenže teď trávím cestováním v autobuse tolik času, že jsem si asi zvykla a v poslední době zvládám i číst. To je také jediný důvod, že jsem tenhle měsíc nějakou knížku zvládla, protože já jindy než v tom autobuse čas nemám:(

A o jakou tedy jde?John Irving - Pravidla moštárny
Většina z vás bude znát jistě film. Já jsem ho také viděla a dlouho jsem si chtěla přečíst knižní zpracování, ale nemohla jsem se k tomu dokopat. Jenže tento semestr máme jeden předmět, kde si musíme vybrat z nabídky několika děl a pak napsat morální profil hlavních postav a eticky dílo zhodnotit. No a na výběr tam byla většina filmů, jenže já jsem chtěla knížku a tak když jsem viděla Pravidla moštárny, neváhala jsem ani chvíli.

Jde o příběh ze sirotčince v St. Clouds, kam chodí ženy porodit nechtěné děti a zanechat je tam, anebo se jich zbavit ještě o mnoho dřív. Dr. Larch je ten, kdo se zde stará o sirotky, pomáhá jim na svět, ale také provádí potraty. Jednoho sirotka, který po několika neúspěšných adopcích zůstává v sirotčinci, si ale zamiluje jako vlastního - Homera Wellse. A časem mu dojde, ze bude potřebovat nástupce, někoho, kdo se postará o nechtěné sirotky, ale i o ženy, které dítě mít nemohou a pokud jim nepomůže nikdo v St. Clouds, hrozí jim neodborně provedená interrupce někde v "řeznictví". Homer ale říká, že potraty provádět nebude. Neodsuzuje je, ale sám je provádět nechce. A jak to nakonec dopadne, zda se do St. Clouds vrátí, nebo ne,  to už se dočtete v knížce:)

Etických témat je tam hned několik - potraty, zneužívání, atd. Jenže jsem byla v šoku, když jsem zjistila, jak moc se knížka liší od filmu! Já vím, že to tak bývá, ale to co je ve filmu jedna z hlavních linií (pan Rose a zneužívání jeho dcery, jeho smrt), tak o tom se v knížce v podstatě nic nedozvíte. A naopak Homerova životní cesta je v knížce také dramaticky jiná, řekla bych, že o dost bohatší!

Ačkoliv je knížka dlouhá, tak mě bavila od začátku do konce, často jsem měla slzy na krajíčku! V průběhu čtení si tak oblíbíte hlavní postavy, že to s nimi opravdu prožíváte a to se mi na knížce líbilo nejvíc - už dlouho mě žádná nedonutila děj tolik prožívat. 

8 komentářů:

 1. Tuhle knížku mám moc ráda! Homerovi jsem fandila celou dobu!

  OdpovědětVymazat
 2. Krásná knížka a jeden z mých nejoblíbenějších filmů

  OdpovědětVymazat
 3. My teda Velikonoce neignorujeme, všechna ta výzdoba mě moc baví. Svůj zimní kabát taky už začínám nesnášet :). Pravidla moštárny jsem četla, líbily se mi, ale moje nejoblíbenější knížka od Irvinga je asi Poslední noc na Klikaté řece.

  http://bourjoisgirl.blogspot.cz/2013/03/velikonoce.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To já volím spíš takovou jarní výzdobu, nemám nic proti barvám a kytkám, ale vajíčka mě naprosto iritují a pomlázky, zajíčci a kuřátka ještě víc :D :D A od Irvinga si chci určitě přečíst něco dalšího, takže děkuju za tip! :)

   Vymazat
 4. Film stojí za starou bačkoru :) Knížka je moc zajímavá, jedna z mých oblíbených!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No já ho právě měla strašně oblíbený!!! Jenže teď jak jsem dočetla tu knížku, tak jsem si ho znovu pustila a strašně mě zklamal:(

   Vymazat